Ridgidtools.cz
mnozstevnezlavy-ridgid

Vše o lokalizátorech inženýrských sítí. Na co slouží a jaké druhy známe?

Přemýšlíte nad službou trasování potrubí? Nedokážete se rozhodnout, který typ lokalizátoru je pro Vás vhodný? V následujícím článku se spolu podíváme na výhody lokalizace a trasování a popíšeme jednotlivé typy lokalizátorů a jejich funkce.

Proč používat lokalizátor?

Možná přemýšlíte, proč byste měli investovat právě do lokalizátoru. Důvodů se vynořuje hned několik.

Výkresy od budov a starších rodinných domů jsou po letech užívání a standardně podvyživené údržby jen iluzí, se kterou nepočítá ani ten největší optimista z našich řad. Potrubí vedené na místech, kde by ho čekal jen málokdo, je první a zásadní důvod, proč se vyplatí nabídnout službu lokalizace svým zákazníkům kteří, věřte mi, netuší kterými směry je jejich odpad vyveden z budovy.

Představte si situaci, kdy spolu se zákazníkem zjistíte, že kanalizace, jejíž směr se ubírá přímo přes jeho čerstvě položený anglický trávník, je nefunkční. Kdo z nás by měl odvahu sdělit zákazníkovi polohu poruchy "osvědčeným" odkrokováním vzdálenosti? Pravý profesionál otevře dveře na své dodávce, zvolí správný lokalizátor a za pár sekund mává rukou na zákazníka se slovy "máme to, je to díky Bohu, až za plotem". Na které straně plotu se vidíte Vy?

Při opravách je klíčové znát základní parametry poruchy. Kde začíná porucha, kde končí porucha, jak hluboko je uložena kanalizace. Bez poznání zmíněných hodnot hádáte. Jsou to právě lokalizátory, které Vám poskytnou tyto informace a umožňují Vám zvolit ten správný způsob odstranění poruchy. Ať už to bude výměna potrubí nebo jeho sanace. O bezvýkopové sanaci potrubí se více dozvíte ZDE.

Přesným lokalizováním, ať už se jedná o inženýrské sítě, kabely nebo kamerové sondy předcházíte chybám, které dělají vrásky na tváři Vám i Vašim zákazníkům. Moderní zařízení zajišťují vysokou přesnost, která je přímo spojena s produktivitou a nárůstem Vašich zisků.

Lokalizace se vůbec netýká pouze hledáním poruch v kanalizační síti

V nabídce jsou kromě sondových lokalizátorů i zařízení na vytyčování kabelových vedení v různých módech. Jsou to i feromagnetické detektory, které vyhledávají kovy pod úrovní terénu. Při výběru je třeba zeptat se, na jaký druh práce budu zařízení využívat nejčastěji.

Feromagnatický lokalizátor

feromagnetický lokátor

Pokud se často setkáváte s obtížemi při hledání šachet, které jsou po letech pod úrovní terénu, pomůže Vám feromagnetický lokalizátor nebo lokalizátor poklopů.

Jedná se o typ lokalizátoru, který reaguje na kov. Konkrétně se jedná o cívku, která reaguje na malé změny magnetického pole. Informace se následně přenášejí do procesoru, který signalizuje kovový předmět na displeji pomocí stupnice a zvukového signálu. Na většině zařízení lze upravovat intenzitu signálu, díky čemuž zajistíte přesný výsledek každého měření.

Lokalizátor sond

lokátor na sondy

Vícesměrná anténa zabudovaná v zařízení se stará o sledování signálu sondy v různých frekvencích. Nejčastěji využívané frekvence jsou 16Hz, 512Hz, 33kHz. V kombinaci se správnou kamerou lze vytyčovat nejen hlavu kamery, kde je uložena sonda, ale i celý tlačný kabel kamery, který je zindukovaný. Zařízení samozřejmě nabízí údaj o hloubce uložení.

Lokalizátor se nejčastěji využívá při trasování kanalizace a potrubí. Firmy, zabývající se čištěním kanalizace, ho považují za povinnou výbavu svého vozu.

Lokalizátor kabelů a potrubí

Lokalizátor káblov a potrubí

Různé typy materiálů jsou používány na různé druhy podzemních vedení, v důsledku čehož je třeba použít několik detekčních a lokalizačních metod. Tyto metody se dělí na pasivní a aktivní vyhledávání.

Při pasivním vyhledávání se využívá signál, který přirozeně vydávají inženýrské sítě (elektrické kabely, telekomunikační vedení). Tato metoda dokáže odhalit přibližně 40% inženýrských sítí.

Na druhé straně je aktivní zjišťování polohy vedení. Při této metodě se využívá signál, který generuje vysílač nastavený na stejnou frekvenci jako lokalizátor.

Tyto typy lokalizátorů jsou nejkomplexnější zařízení. Kromě pasivního a aktivního vyhledávání vedení dokážete samozřejmě lokalizovat i kamerovou sondu, protože lokalizátor je možné nastavit na přijímání široké škály frekvencí (od 16Hz až do 200kHz).

Věnujete se trasování inženýrských sítí, čištění nebo inspekci potrubí? Chcete se poradit při výběru vhodného lokátoru?
Kontaktujte nás a naši technici vám rádi poradí a stroje předvedou. Pomohou navrhnout správné technické řešení. Kontaktujte nás na 774 043 048 nebo na info@antprofitools.cz

lokator potrubných sietí

Obr. č. 1 - Lokalizace sondy na kamerové hlavě pomocí RIDGID NaviTrack Scout

Rioned čistící stroje

ant Profitools s.r.o. autorizovaný distributor

Kontaktujte nás pro předvedení čističek, technické poradenství při výběru správných parametrů čističek pro vaše potřeby.

Zdroj obrázků: Facebook / RIDGIDTools.Asia; mystore.com

E-mail Facebook Instagram Linked In