Ridgidtools.cz
Množstevné zľavy RIDGID

Proč jsou inspekční kamery RIDGID špičkou vo své třídě

V případě ucpaného anebo poškozeného potrubí nás může oprava vyjít pěkně draze. Citlivý pohled z blízka dokáže ušetřit často i několik tisíc eur a pár hodin práce. Inspekční kamery slouží na prozkoumání nedostupných problémových míst, abychom rychle a levně posoudili řešení problému a předešli zbytečným demolacím. Můžete je použít i na archivování záznamů pro klienta o vašem dílu a o vykonání práce. Inspekce se využívá v oblasti vodovodních, kanalizačních a odpadových potrubí, ale i v průmyslovém, automobilovém odvětví a při budování inženýrských sítí.

inšpekční kamera RIDGID

Představte si, že máte problém v potrubí dlouhém několik desítek metrů. Abyste předešli zbytečným demolačním a stavebním pracím velkého rozsahu, je efektivnější určit přesné místo a charakter problému, abyste zvolili nejlevnější a nejrychlejší opravu. S použitím lokalizátoru, může být tento efekt ještě víc znásobený.


Co je dobré vědět o inspekčních systémech?

 • Základní části inspekčních systémů
 • Vlastnosti kamerových hlav a tlačných kabelů
 • Vlastnosti monitorů
 • Vlastnosti lokalizátorů
 • Jak si vybrat inspekční systém?


Základní části inspekčních systémů

Inspekční systém se ukládá z komponentů, které se vzájemně doplňují a spolu zabezpečí všechny požadované funkce.


Frank Taciak, jehož rodina působí v oboru inspekce už 76 let, o lokalizaci řekl:
„Nikdy byste neměli začít kopat bez toho, abyste věděli, zda máte kopat a kde přesně máte kopat. Nemůžete hádat. Hádat, kde se problém nachází, je ta nejhloupější a nejbláznivější věc. Nemůžete vyjít do terénu a říct si zde to je a ono to potom bude někde jinde. Předtím, než začnete odstraňovat problém, musíte ho najít.“
Frank Taciak – C.A. Taciak & Sons (76 let v oboru lokalizace)


1. 1. Kamerová hlava a tlačný kabel (kamerový systém) - snímá vnitřní stěny v potrubích a je mechanicky tlačený k místu problému. V portfoliu RIDGID najdete tlačné kabele  SeeSnake v různých délkách až do 99 metrů. Na jejich konci je upevněná kamerová hlava s efektivním LED osvětlením. Jsou určeny pro potrubí o průměru 20mm – 300mm.


2. Monitor -
je potřebný na přehrávání obrazu, nahrávání videa, fotografování a editování záznamů z vašich inspekcí. Tyto záznamy jsou výhodou nejen pro vás, ale i vaše zákazníky, kterým můžete poskytnout detailní zprávu o nalezeném problému anebo odevzdané zakázce.

tipyTip pro vás:

Všechny kamerové systémy a monitory se dají libovolně kombinovat. Společnost RIDGID už mnoho let používá stejné koncovky na všech zařízeních, aby bylo možné kombinovat nové modely i se staršími, které už roky plní své úlohy v rukách profesionálů.

delenie inšpekčných kamier

3. Lokalizátor - zařízení na určení přesné pozice kamerové hlavy anebo vysílače. Lokalizátor se na problém nedívá přímo zevnitř potrubí, ale mapuje prostor pod povrchem země shora. Jeho hlavním účelem je buď vyhledání problémového místa anebo vytyčování tras potrubních systémů, kabelů a detekce skrytých těles pod povrchem. Díky nim se vy a vaši zákazníci vyhnout jakýmkoli nečekaným překvapením při výkopech, či koupě pozemků.  

Vlasnosti kamer a tlačných kabelů s označením SeeSnake – Anebo CO a na CO

Ve všeobecnosti třídíme kamerové systémy (navijáky s kabely a s kamerovými hlavami) podle jejich použití na tři základní skupiny:


Co jsou přednosti kamer SeeSnake?

1. Naviják - v bubnu navijáku je uskladněný a chráněný navinutý kabel s kamerovou hlavou. Je vyrobený z odolného plastu a jeho konstrukce je členěná a tvarovaná aby odolala opotřebení a nárazům v náročných podmínkách. Větší modely jsou osazeny v ocelovém stabilním rámu. Při menších kamerách je buben velmi kompaktní a vybavený popruhem na jednoduchý transport. Buben je uzavřený a tím brání úniku nečistot během inspekce a po ní. Proto při vytažení kabelu ze špinavé kanalizace neznečistíte podlahy a interiér. Nečistoty se hromadí v bubnu a ten můžete jednoduše rozebrat a vyčistit proudem vody. 

seesnake kamera

2. Kamerový posuvný (tlačný) kabel  je důležitou součástí celého systému. Tlačné kabely musí mít různou délku a různou tloušťku, v závislosti od charakteru monitorovaného potrubí. Musí být dost pružné, aby prošli několika ohyby a současně dost pevné, abyste je mohli natlačit do velké vzdálenosti. A musí udržet kamerovou hlavu při vytahování z potrubí celou silou. Pevnost a flexibilitu zabezpečuje vnitřní jádro, které je vyztužené sklenými vlákny.       

V nabídce RIDGID najdete posuvné kabely od délky 10 metrů (microReel) až do 99 metrů (SeeSnake) s průměrem od 6,3mm až do 11mm. Zvenku jsou chráněny a navrženy tak, aby elektronika v kabelech nebyla nikdy namáhaná. Snižuje se tak riziko případných poškozených kontaktů.

Pro méně náročné podmínky jsou k dispozici malé ruční kamery – endoskopy (CA-25, CA-150, CA-350), s tvarovatelným kabelem dlouhým od 90cm, prodlouženími anebo tenkými tlačnými kabely s maličkou kamerovou hlavou do mikrootvorů.

3. Kamerová hlava – třešnička na dortu
Jaké vlastnosti by měla mít dobrá kamerová hlava? Rozhodně by měla

 • Lehce předcházet ohyby v potrubí, dovnitř i ven
 • Být dobře podsvícená, abyste viděli všechny detaily tmavých potrubí
 • Odolná vůči poškozením a poškrábání skla
 • Odolná proti odtržení od tlačného kabelu anebo poškození kontaktů
 • Vyhledatelná lokalizátorem, abychom dokázali určit její polohu, když narazí na problém
 • Samonivelační, aby vám ulehčila orientaci a správnou představu obrazu
zložení kamery
Kamerové hlavy RIDIG toto všechno ví. A ještě víc. Tělo kamerových hlav je vyrobeno z nerezavějící oceli. Je nasazeno na pevné pružině, která lehce přejde 90 ° ohyby. Samotná kamera je podsvícená kvalitním LED diody, které jsou spolu s kamerou chráněné před nárazy průhledným krytem. Jasně osvětlují zorné pole a spolu s technologií širokoúhlého zobrazení snímají detaily stěny potrubí, praskliny, překážky a ucpávky. Objektiv je schovaný za tvrzeným sklem, takzvaným „zafírovým krystalem“, který je prakticky nepoškrábatelný.

Vybrané modely jsou vybaveny samonivelací kamerové hlavy, která slouží na automatické vyrovnání do horizontální polohy. Obraz máte správně otočený, ať je kamera v jakékoli přetočené poloze.

Do kamerové hlavy může být integrovaná vysílací sonda (512Hz). Umožňuje lokalizaci její přesné polohy, a teda místa v potrubí, kde se nachází.

Kamerové hlavy existují v různých průměrech. Nejmenší má průměr 15,5 mm a je určena pro potrubí O 20 – 50 mm (nanoReel). Největší kamerová hlava má průměr 35 mm (SeeSnake) a je určena pro potrubí s průměrem do 300 mm.

predvedenie inšpekní kamery

Potřebujete více informací? Chcete si kamery vyzkoušet naživo? Neváhejte a kontaktujte nás. My vás rádi navštívíme přímo u vás. Klikněte na ikonu předváděcího auta při vybraném produktu a zašlete nám žádost o předvedení.Účel monitorů a možnosti použití. Monitory jako neodmyslitelná součást kamerových systémů

Monitor je při inspekci potrubí nevyhnutný na

 • ovládání kamery při práci, zasouvání kabelu přes kolena a odbočky, hledání cesty
 • prohlížení živého obrazu
 • nahrávání záznamů, videí, fotografií a jejich zpracování
 • prohlížení a vyhodnocování nahraných záznamů


V portfoliu RIDGID jsou špičkové monitory SeeSnake CS6X, CS65X, SeeSnake CS12 a CS6X Versa různých rozlišení, které splňují nejvyšší požadavky.

Specialitkou Ridgid je i připojení přímo na notebook, které je efektivní pro operátory zpracovávajících video záznamy. Ty mohou být rychle odeslané mailem anebo uložené do svých složek na serverech. 

Každá kamera je připojitelná k monitoru kabelem s typizovanými koncovkami, aby bylo možné kombinovat různé kamery a různé monitory (kromě malých endoskopů). Ruční kamera RIDGID CA-350 je určena pro menší modely kamer jako jsou microReel, microDrain a nanoReel.


seesnake monitor

Hlavní přednosti monitorů RIDGID. Monitory jsou vybaveny mnoha užitečnými funkcemi, bez kterých není možné pracovat na profesionální úrovni.

 • Všechny monitory můžete používat s akumulátorem anebo na síťové napájení (230 V). Akumulátorové napájení vám umožňuje plnohodnotně operovat i na místech bez zdroje energie.
 • vestavěná paměť, USB port, SD karta na ukládání záznamů
 • software RIDGID HQ na zpracování a archivování záznamů ve vašich počítačích
 • vysoké rozlišení a kvalita obrazu nevyhnutná na detekci detailů v potrubí
 • robustní konstrukce
 • můžete v reálném čase nahrávat komentář k inspekci, dělat fotografie z inspekce, a také si celý záznam nahrávat a pomocí USB přenést do počítače a posílat vašim zákazníkům. Navíc můžete přidávat popisy k fotografiím či videu.


infografika monitor

tipyTip pro vás:

Nainstalujte si softvér RIDGID HQ a spravujte záznamy z inspekce jednoduše a rychle.

HQ je bezplatný softvér pro vaše kamery RIDGID. Pomůže Vám ukládat, zpracovat a archivovat digitální záznamy prohlížených potrubí. O tom, co všechno dokáže, si přečtěte zde.
Softvér stahujte kliknutím na obrázek

hq softvareChcete mít kabely, potrubí a podzemní vedení pod kontrolou? Chcete mít jistotu, že pŕi výkopu nebude žádné překvapení? I na to má RIDGID technologii

Lokalizace a vyhledávání je technologie, která vám umožní mapovat všechny potrubí, kabely, inženýrské sítě anebo i kovové předměty, které se nachází pod zemí. Funguje na principu snímání radiových vln. Lokalizátory přijímají radiový signál, který pochází buď z externího vysílače, anebo ze signálu produkovaného elektrickým vedením anebo dokonce prostředím.

Existují dva základní typy lokalizátorů značky RIDGID – pro pasivní a pro aktivní vyhledávání.

1. Lokalizátor Ridgid NaviTrack Scout (pasivní vyhledávání) - model je primárně určen na vyhledávání vysílací sondy. Tou může být buď kamerová hlava zasunuta v potrubí anebo samostatná plovoucí sonda, kterou vypustíte do kanalizace anebo čelní sonda namontovatelná na spirálovou čističku. RIDGID sondy vysílají frekvenci 512 Hz.


Jak to funguje?
Sonda 512 Hz vysílá radiový signál, který se šíří pod zemí až na povrch. Lokalizátor tento signál zachytává, zobrazuje se na displeji a signalizuje i zvukově. Vyhledáte nejsilnější signál a směr. Tak určíte pozici a vzdálenost sondy.

lokalizátory ridgid
ako použivať lokalizátor
ako čistič potrubieTip pro vás:

Ideální je, když používáte lokátor spolu s kamerou se sondou zabudovanou v kamerové hlavě. Zasouvejte kameru do potrubí a postupně při zasouvání sledujte lokalizátorem NaviTrack Scout, signál sondy. Dokážete tak najednou trasovat potrubí i najít přesnou polohu kamerové hlavy a teda i problému.

2. Lokalizátor Ridgid SeekTech SR (aktivní vyhledávání) - pokročilejší systém, který je předurčen na mapování podzemních tras a inženýrských sítí, ale je možné i vyhledávání vysílací sondy. Ať už jsou to kabely anebo potrubí, ať jsou pod napětím anebo ne, jsou vyhledatelné pomocí radiových vln produkovaných okolím anebo aktivním vysílačem RIDGID. Tímto zařízením můžete vykonávat různé činnosti:
a. aktivní vyhledávání - mapování podzemních tras (kanalizace, kabely, atd.) 
b. pasivní vyhledávání takže vyhledávání sondy či kamerové hlavy (princip jako při NaviTrack Scout) anebo pasivní vyhledávání pomocí jemných rádiových signálů, které se nachází v zemi a nízko nad zemí. Takto můžete detekovat různé „živé“ kabely.

Jak funguje aktivní vyhledávání:
Pro mapování podzemních tras budete potřebovat kromě lokalizátoru SeekTech i vhodný vysílač. Ty se liší výkonem a konstrukcí, ale princip zůstává stejný. Transmitery (vysílače) slouží na vysílání radiových vln zvolené frekvence do sledovaného prostředí (země). Po zpuštění se tak v okruhu několika desítek metrů (anebo i několika kilometrů) rozlehne radiový signál (záleží od zvolené frekvence, podmínek, vlhkosti a hustoty země). Když máte „šťávu“ v zemi, lokalizátor nastavíte na správnou frekvenci a hledáte nejsilnější signál. Pomocí navigačních šipek na displeji sledujete potrubí či kabel a mapujete prostor. Lokalizátor SeekTech SR-60 je vybaven i systémem určení polohy GPS. 

K čemu je dobré mapování podzemního prostoru?
Zmapování pozemku vám může zvýšit hodnotu parcely, kupující přece nechce žádné překvapení. Technologií lokalizace RIDGID nejčastěji využívají společnosti, které budují anebo spravují inženýrské sítě. Slouží jim na nalezení neoznačených tras i na kontrolu a aktualizování přesných poloh živých tras anebo odstavených starých sítí.


seektech
predvedenie

Potřebujete specifické informace? Neváhejte a kontaktujte nás. My vás rádi navštívíme s předváděcím autem přímo u vás. Klikněte na ikonu předváděcího auta při vámi vybraném produktu a zašlete nám žádost a předvedení.Pracujete s inspekčními systémy profesionálně


Jak postupovat při výběru ze systémů SeeSnake?
V první řadě je potřebné, abyste si vybrali takovou kombinaci, kterou budete ve své praxi používat.Nejdůležitějším faktorem je průměr a délka potrubí, v kterých budete inspekci vykonávat.

1. Vyberte si kameru obsahující tlačný kabel a kamerovou hlavu. Vybírejte na základě průměru potrubí a délky potrubí.
2. Vyberte si monitor na zobrazování prostoru před kamerou.


Na základě toho si potom vybírejte kameru (tedy posuvný kabel s kamerovou hlavou). Je potřebné při výběru přizpůsobit průměr kamery k průměru potrubí na základě údajů uvedených v katalogu.

Je jasné, že neexistuje kamera, která by obsáhla všechny průměry potrubí od ¾“ až 12“. Proto RIDGID více kamerami pokryl celý tento rozsah. Můžete si tam vybrat kamery na malé potrubí (nanoReel – Ø 20 – 50 mm, microDrain – Ø 30 – 75 mm, microReel – Ø 40 – 100 mm) anebo na velké průměry (SeeSnake Mini do 200 mm anebo SeeSnake Standard do 300 mm). To umožňuje vybrat si přesně takové kamery, jaké použijete a nemusíte tak investovat do zbytečných průměrů.

tipyTip pro vás:

Ideálním řešením je, pokud si vyberete jednu anebo více, kamer, které pokryjí vaše požadavky a jeden monitor, který můžete připojit na jakoukoli kameru.

Při výběru monitoru si promyslete, jaké požadavky na něj budete klást. Pokud potřebujete kameru jen na prozkoumání potrubí před jeho čištěním, vystačíte si s jednoduchým monitorem (například s CA-350, který při použití správného kabelu dokážete propojit s kamerou). Pokud se inspekcí zabýváte ve velkém, bude pro vás vhodné, když zainventujete a vyberete si monitor, který vám nabídne celou škálu možností Například sestavování správ o inspekci s kompletním videozáznamem, fotkami, komentářem či textovými popisy ve videu.

Pokud si stáhnete softvér HQ, budete připraveni na každou práci.

Nabízíme vám možnost navštívení předváděcího auta spolu s našimi techniky, kteří vám poskytnou profesionální poradenství a pomohou vám vybrat pro vás technicky nejvhodnější a cenově nejvýhodnější řešení.

E-mail Facebook Instagram Linked In